Репертуар

Балет на 3 дії
Тривалість вистави:
2 год. 40 хв. з 2-ма антрактами
Баядерка
Людвіг Мінкус
Баядерка

Лібрето та хореографія Маріуса Петіпа.

Балет "Баядерка" займає особливе місце в історії українського хореографічного мистецтва.
Саме цим твором започаткував свою історію 2 жовтня 1926 року київський балет.

СТИСЛИЙ ЗМІСТ

 

Дія перша

 

У священному лісі молоді воїни полюють на тигра. Солор доручає факіру Магдаваї передати Нікії, що чекатиме її вночі біля храму.

Урочистою появою Великого браміна, жерців та баядерок – служок храму, розпочинається свято поклоніння вогню. Кульмінація урочистостей – танець прекрасної баядерки Нікії.

Пристрасне кохання до Нікії змушує Великого браміна забути навіть про священний сан та пов'язану з ним обітницю безшлюбності. Він обіцяє всі багатства Індії, все, чого їй забажається. Але Нікія не в змозі приховати своєї огиди до браміна.

Ніч. Таємне побачення Нікії й Солора охороняє Магдавая. Великий брамін помічає їх і клянеться помститися закоханим.

Солор пропонує Нікії тікати. Далеко від цих місць, там, де їх не знають, вони будуть щасливі. Баядерка згодна, та Солор повинен дати клятву на вічну вірність їй.

... Ранок. Раджа Дугманта оголошує своїй дочці Гамзатті, що вона стане дружиною найкращого й найхоробрішого воїна князівства – Солора. Гамзатті щаслива, а Солор розгублений: він не сміє відмовитись від високої честі, проте кохає Нікію, якій дав клятву вірності.

Для здійснення обряду посвячення Гамзатті в наречені до палацу запрошують Нікію. Приходить і Великий брамін. Прагнучи позбутися суперника, він розповідає раджі про кохання Нікії й Солора. Дугманта розлючений, проте рішення не змінює: Солор буде чоловіком його дочки, а баядерка мусить вмерти. Брамін не чекав такої розв'язки, тому погрожує навіть карою Божою за смерть баядерки, але Дугманта невмолимий.

Гамзатті підслухала цю розмову. Вона наказує невільниці привести Нікію і начебто ненароком по­казує їй портрет свого нареченого. Нікія у відчаї, вона протестує, Солор кохає лише її і належатиме тільки їй! Гамзатті просить Нікію відмовитися від Солора, але баядерка готова скоріше вмерти, ніж розлучитися з коханим. Розгнівана Нікія заносить над суперницею кинджал. Невільниця, яка вчасно з'явилася, ледве стримує її.

Дочка раджі клянеться: Нікія помре.

 

Дія друга

Сад перед палацом раджі. Весілля Гамзатті й Солора. 

Нікія зобов'язана, згідно обряду, танцювати на святі, але не в змозі приховати своє горе. Та ось їй вручають корзину квітів – і надія, любов, радість переповнюють її: звичайно, радіє вона, це подарунок Солора! Раптом із квітів вилазить змія і смертельно жалить баядерку. Це – помста Гамзатті.

Великий брамін обіцяє протиотруту, якщо Нікія забуде Солора, проте вона лишається вірною своєму коханню. Вмираючи, Нікія нагадує коханому його клятву.

 

Дія третя

Солор невтішний. Його мучить каяття. Магдавая хоче відволікти юнака від тяжких дум, кличе за­клинателя змій. Під звуки флейти Солор впадає у сон.

Перед ним з мороку виникає царство тіней. Довгим ланцюжком спускаються вони з гір. Він бачить Нікію, яка кличе його до себе...